0xc000007b Hata Çözümü
Yazar: Kategori: Program ve Doküman
0xc000007b hatası, bazı programları çalıştırmaya çalışırken kullanıcıların karşı karşıya kaldıkları Windows hatalarından birisidir.

0xc000007b

0xc000007b hatası nedir, neden yaşanır?

0xc000007b hatası, geçersiz görsel formatı anlamına gelir ve genellikle eksik veya bozulmuş sistem dosyalarından/uygulama dosyalarından kaynaklanır. Bu hatanın en genel sebebi ise NVIDIA veya diğer marka ekran kartlarının sürücüleridir.

Bununla beraber bu hatanın birçok başka sebebi de olabilir. Örnek verecek olursak; güncellemelerin zorla bölünmesi, bilgisayarın yanlış bir biçimde kapatılması veya dosyaların düzgün bir biçimde değil de direkt dosyalarının silinerek kaldırılmaya çalışılması olabilir. Ek olarak hata Microsoft Visual C++, Direct X ve .NET Framework uygulamalarındaki bir hatadan kaynaklanıyor olabilir.

0xc000007b hatası nasıl çözülür?

Windows 7, 8 ve 10 işletim sistemli bilgisayarlarınızda meydana gelen 0xc000007b hatasını çözmek için uygulayabileceğiniz birkaç metot var;

 • Bilgisayarınızı yeniden başlatmak
 • Uygulamayı yönetici olarak çalıştırmak

Gelin bu metotlara birlikte bakalım;

Bilgisayarınızı yeniden başlatın

0xc000007b

Biz Türk milletinin klasik çözüm yöntemi “Bi’ aç, kapa” şaşırtıcı bir şekilde burada da geçerli. Bilgisayarınızı basitçe yeniden başlatmak eksik veya bozulmuş dosyaların bir şekilde onarılmasını veya göz ardı edilmesini sağlayıp çözüm olabilir.

Uygulamayı yönetici olarak çalıştırın

Bu hatayı aldığınız uygulamayı yönetici olarak çalıştırmayı deneyin. Örnek olarak bu çözüm, GTA’da denediğinizde olumlu sonuç veriyor.

 • Adım 1: Uygulamaya sağ tıklayıp Özellikler’i seçin

0xc000007b hatası

 • Adım 2: Üstteki sekmelerden Uyumluluk bölümüne tıklayın

0xc000007b hatası çözümü

 • Adım 3: Aşağıdaki ‘Tüm kullanıcıların ayarlarını değiştir’ butonuna basın ve ‘Bu programı yönetici olarak çalıştır’ seçeneğini işaretleyin

0xc000007b hatası nasıl çözülür

(Eğer ‘Tüm kullanıcıların ayarlarını değiştir’ butonu ‘Uyumluluk’ sekmesinde yok ise, direkt olarak aşağıda ‘Bu programı yönetici olarak çalıştır’ seçeneğini bulabilirsiniz.)

0xc000007b hatası yaşamamak için öneriler:

 • Ekran kartı sürücülerinizi güncel tutun.
 • Microsoft Visual C++ Redistributable paketlerini güncelleyin.
 • Microsoft .NET Framework güncellemesi yapın.
 • DirectX sürümünüzü kesinlikle en güncel sürümünde tutmayı unutmayın.
 • Hata veren uygulama ya da oyunu silin ve tekrar yükleyin.
 • Windows güncellemesi yapın.

0xc000007b hatası yaşamamak için sıraladığımız önerilere ayrıntılı bir şekilde bakalım;

Ekran Kartı sürücülerinizi güncel tutun:

Diğerlerinden önce önereceğimiz ilk şey, ekran kartı sürücülerinizi güncel tutmak olacaktır (hatta özellikle ekran kartınızın markası NVIDIA ise). NVIDIA ekran kartınızın sürücülerini, şirketin resmi internet sitesinden kolayca bulabilirsiniz.

nvidia driver güncelleme

Sürücülerinizi yükleyip bilgisayarınızı yeniden başladın, sorun muhtemelen çözülecektir. Eğer başka bir marka ekran kartı kullanıyorsanız, sahip olduğunuz ekran kartının sürücüsünü mutlaka bir şekilde güncelleyin.

Microsoft Visual C++ Redistributable paketlerini güncelleyin:

0xc000007b hatasının sebeplerinden biri de Visual C++ Redistributable paketlerinin dosyalarının eksik veya bozuk olması. Bu programların son sürümlerini Microsoft’un resmi internet sitesinden indirip yükleyin.

microsoft visual c++ indir

Tabii öyle çat diye yüklemeyin. Önce Denetim Masası>Programlar ve Özellikler kısmından bütün Microsoft Visual C++ paketlerini teker teker kaldırıp bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından bütün gerekli paketleri Microsoft’un sitesinden indirip yükleyin ve bilgisayarınızı tekrardan yeniden başlatın. Bu sayede hata düzelecektir.

Microsoft .NET Framework güncellemesi yapın:

0xc000007b hatasının bir diğer sebebi ise Microsoft .NET Framework paketlerinin bozuk veya eksik olması. Microsoft’un resmi .NET Framework internet sayfasından kendinize uygun olan sürümü bulup indirmeniz ve ardından yüklemeniz gerekiyor.

.net framework son sürüm indir

Tabii yine bunu yaparken de önce Programlar ve Özellikler kısmından eski .NET Framework paketlerini kaldırmanız ve yeniden başlatmanız gerekiyor. Ardından yenilerini yükleyip tekrar yeniden başlatmalısınız.

DirectX sürümünüzü kesinlikle en güncel sürümünde tutmayı unutmayın:

Bu hatanın en kilit noktası, ekran kartı sürücüsünün yanı sıra DirectX sürümü diyebiliriz. DirectX sürümünüzü güncel tutmak, bu hatadan kurtulmanız ve asla karşılaşmamanız için en garanti yol olacaktır. Ancak DirectX sürümünü güncellerken dikkat etmeniz gereken birkaç unsur var.

directx nasıl yüklenir

İlk önce sistem dosyaları olan SysWOW64 ya da System32 (işletim sisteminizin bit değerine göre değişken olarak) dosyasına giderek dcdx9_24.dll ile d3dx9_43.dll arasındaki bütün dosyaları silmeniz ve bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekiyor. Ardından yeni DirectX sürümünü rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Hata veren uygulama ya da oyunu silin ve tekrar yükleyin:

Eğer bunlar işe yaramadıysa “Bi’ aç, kapa” mantığına benzer bir metot uygulamak işe yarayabilir. Hatalı uygulamayı kaldırıp yeniden yüklemek basit bir çözüm yolu olsa da birçok kişi için çözüm yolu olmuştur.

uygulama kaldır

Bir uygulamayı kaldırmak için Denetim Masası>Programlar ve Özellikler sekmesinden uygulamaya tıklayıp yukarıdaki Kaldır seçeneğine tıklayın. Ardından programı geri yükleyip çalıştırmayı deneyin, sorun çözülebilir.

Sorun hala devam ediyorsa Windows güncellemesi yapın:

Baktınız yukarıdakilerin hepsi tırt çıktı, son çare olarak işletim sisteminizin güncellemesi olup olmadığına bakıp Windows güncellemenizi yapın. Windows güncellemelerinizi kontrol etmek için:

 • Adım 1: Windows tuşu + I tuşu kombinasyonu ile genel ayarlar sekmesini açın

windows 10 güncelleme

 • Adım 2: ‘Güncelleştirme ve Güvenlik’ kısmına tıklayın ve ‘Güncelleştirmeleri denetle’ seçeneğine basıp güncelleştirmeniz olup olmadığını denetleyin:

windows 10 update nasıl yapılır

Alıntı : https://www.webtekno.com/0xc000007b-hatasi-cozumu-h78122.html

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın